Dentální hygienistka & hygiena zubů

Dentální hygiena je důležitou a nedílnou součástí preventivní stomatologie. Mnozí z vás už svou dentální hygienistku mají a pravidelně k ní dochází. Pokud ale s první návštěvou stále váháte, čtěte dál. Zjistíte, že díky ní můžete předejít celé řadě nepříjemných komplikací, které mohou vést ke ztrátě zubů.

Práce dentální hygienistky spočívá především v prevenci vzniku zubního kazu, gingivitidy (zánět dásní) a parodontitidy (zánět podpůrných tkání zubů). Součástí terapie je i profesionální vyčištění zubů, tzn. odstranění zubního kamene, zubního plaku a dalších nečistot, které do ústní dutiny nepatří a mohou ji dráždit. Je-li to přáním klienta, provede hygienistka také estetické úpravy zubů (pískování, leštění a bělení zubů, aplikace dentálních šperků).

Aby byla dentální hygiena maximálně účinná, je zapotřebí úzké spolupráce se zubním lékařem a samotným pacientem. Na základě všech dostupných informací a výsledků vyšetření zvolí dentální hygienistka nejvhodnější individuální techniku čištění zubů a mezizubních prostor. A za pomoci podrobné instruktáže vás naučí, jak se o svůj chrup nejlépe starat.

Nejlepších možných výsledků a pohodlí dosáhnete pouze v případě, že duo hygienistka a doktor fungují společně. Pro hygienistku je potřeba vidět během ošetření RTG snímky, konzultovat pacientovu reakci na probíhající léčbu a v neposlední řadě pracovat v lokální anestesii nebo pod clonou antibiotik, které však smí podávat pouze lékař!

cena: 910 Kč - 1 620 Kč

dentalni hygiena ostrava

Návštěva dentální hygienistky

Během první návštěvy se dentální hygienistka zaměří na zjištění stavu vaší orální dutiny. Důkladně vyšetří zuby, dásně a dalších částí dutiny ústní. Pomocí rentgenových snímků získá přehled o zdraví nejen Vašich zubů, ale i tkání uložených pod dásněmi. Na základě výsledků vyšetření stanoví dentální hygienistka individuální léčebný plán, ošetří dutinu ústní (odstraní pigmentaci, zubní plak, zubní kámen atd.), doporučí vhodné pomůcky a techniku čištění. Bude-li potřeba ošetření většího rozsahu, dohodnete se s hygienistkou na dalším termínu sezení. Podle potřeby a individuálního léčebného plánu se budou vaše návštěvy opakovat v 3, 6, nebo 12měsíčních intervalech. Četnost návštěv a jejich rozestup se bude také odvíjet od plánovaných zákroků u vašeho zubního lékaře.

Základní pojmy ve stomatologii:

 

Zubní plak a zubní kámen

Zubní plak je měkký povlak, který vzniká ze zbytků jídla a bakterií, a ulpívá na povrchu zubů a zubních náhrad. Jeho uchycení je tak pevné, že se dá odstranit pouze mechanicky za použití zubního kartáčku a dalších pomůcek určených k ošetření dutiny ústní. Pouhým vyplachováním se zubního plaku nezbavíte. Pokud není zubní plak odstraněn, usazují se do něj minerální látky ze slin a potravy, a tím vzniká zubní kámen. Zbavením se zubního plaku a kamene předejdete nepříjemnému faux pas se zápachem vycházejícím z vašich úst.

Zánět dásní a parodontu

I zánět dásní (gingivitida) je zapříčiněn zubním plakem, který ulpěl na povrchu zubů a v mezizubních prostorech, a nebyl odstraněn. Bakterie v něm obsažené produkují toxiny, které dráždí dásně tak dlouho, až vznikne zánět. Ten se projevuje zduřením a zčervenáním dásní v okolí zubu, či v mezizubních prostorech, krvácením (při jídle, čištění zubů) a zápachem z úst.

Léčba zánětu dásní

K vyléčení zánětu dásní je zapotřebí pravidelné a důkladné odstraňování zubního plaku za pomoci vhodně zvolených pomůcek. Technik čištění a pomůcek existuje celá řada a ne všechny lze použít univerzálně na každý chrup. Každý z nás je jedinečný a stejně tak naše zuby (tvar zubu, šíře mezizubních prostor, vrozené a získané odchylky atd.). Proto je důležité vybrat správný způsob čištění přímo na míru každému pacientovi. A od toho tu je právě dentální hygienistka.

Zánět parodontu

Při neléčení zánětu dásní napadají bakterie a jejich toxiny i závěsný aparát zubu (parodont), který má za úkol držet zub pevně v zubním lůžku. Tím vzniká parodontitida, lidově parodontóza. Při parodontóze se zubní kámen usazuje pod dásní a je tak na první pohled skrytý. Odhalit se dá pouze klinickým a rentgenovým vyšetřením. Pokud se ve Vaší dutině ústní objeví zubní kámen, je potřeba jej důsledně odstranit. Existují způsoby šetrné jak pro dásně, tak i pro povrch zubů. Zubní kámen se odstraňuje ručně pomocí speciálních kyret a škrabek, a strojově ultrazvukem. Respektive kombinací všech těchto metod. Na závěr se provádí ještě zaleštění povrchu zubu pro příjemný pocit a fluoridace.

Záleží nám na každém z vás

Naší prioritou je, abyste se v naší ordinaci i přes veškeré zákroky cítili příjemně. Nejste pro nás jen “další pacient/ka v pořadí”, jste součástí naší stomatologické praxe a naším úkolem a přáním je Váš spokojený, čistý a zdravý úsměv. Těší nás, když jste spokojení s naší prací a rádi se k nám vracíte. Úsměv nestojí nic a dává mnoho, tak proč se neusmívat každý den!